عید اکمال دین و اتمام نعمت" عید غدیر

بسم الله الرحمن الرحیم

و به نستعین

این روزها مناسبت های زیادی بوده اما به علت مسافرت نتونستم پست جدید بزارم.

حالا میخام جبران مافات کنم و اشاره ای به ایام گذشته چند مطلبی رو عرض کنم.

 

 http://i31.tinypic.com/k2b59t.gifhttp://i31.tinypic.com/k2b59t.gifhttp://i31.tinypic.com/k2b59t.gifhttp://i31.tinypic.com/k2b59t.gifhttp://i31.tinypic.com/k2b59t.gifhttp://i31.tinypic.com/k2b59t.gifhttp://i31.tinypic.com/k2b59t.gifhttp://i31.tinypic.com/k2b59t.gifhttp://i31.tinypic.com/k2b59t.gifhttp://i31.tinypic.com/k2b59t.gifhttp://i31.tinypic.com/k2b59t.gifhttp://i31.tinypic.com/k2b59t.gifhttp://i31.tinypic.com/k2b59t.gifhttp://i31.tinypic.com/k2b59t.gif 

اما واقعه ی اکمال دین و اتمام نعمت

"غدیر خم"

عید ولایت مبارک

عیدتون مبارک

 

در این روز در سال دهم هجرت واقعه غدیر در بازگشت از حجة الوداع به وقوع‏ پیوست، و طى سه روز - که کاروان صد و بیست هزار نفرى حجاج در غدیر خم توقف‏داشتند - پیامبرصلى الله علیه و آله در بلندترین خطبه خود که مشتمل بر معارف توحیدی و مباحث ولایت و امامت می باشد ، على بن ابى‏طالب و یازده امام‏علیهم السلام بعد از او رابه عنوان امامان مردم تا روز قیامت معرفى کردند .
این روز بزرگترین عید آل محمد علیهم السلام به شمار مى‏آید ، و طى آن به دستور الهى اعلان عمومى به ‏وصایت بلافصل امیرالمؤمنین على بن ابى‏طالب‏ علیه السلام شده است . (بحارالانوار ج 35 ص 150)
این روز عید مبارک آسمانى است .
مشهورترین جمله این خطبه که شیعه و سنی به تواتر آن را نقل کرده اند و راویان آن به قدری زیادند که کوچکترین تردیدی در صحت آن وجود ندارد این است که رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند :
من کنت مولاه فعلی مولاه
لفظ مولا گرچه ممکن است در معانی مختلفی استعمال شده باشد ، اما مسلماً در این حدیث شریف به معنای داشتن سرپرستی و ولایت امر بر امت است .
چرا که قرائنی بر این مطلب وجود دارد از جمله :
1. قبل از اینکه پیامبر ولایت علی علیه السلام را اعلام کنند به مردم خبر دادند که وفاتشان نزدیک شده و آنان را به کتاب و عترت سفارش نمودند و تاکید کردند که این دو از هم جدا نمی شوند سپس اعلام کردند که:

 هرکس من مولای اویم پس علی مولای اوست .
بنابراین مقصود آن حضرت معرفی کسی است که بر امت واجب است در کنار قرآن به او تمسک کنند تا از گمراهی مصون بمانند .

2.مناسب حکمت رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم نیست که هزاران تن از حجاج را در بیابانی گرم نگه دارند و فرمان دهند که بر ایشان منبری از سنگها و بار شتران بسازند و ... فقط به خاطر اینکه به مسلمین اعلام کنند که علی دوست و یاور آنهاست ! بلکه مسلماً موضوع بسیار مهمی در کار بوده است و آن ، چیزی نبود مگر اعلام ولایت امر پس از پیامبر .
3. خطیب بغدادی از ابو هریره چنین نقل کرده که گفت : هر کس روز 18 ذی الحجه را روزه بگیرد برای او ثواب روزه 60 ماه نوشته می شود و آن روز روز غدیرخم است ، آن هنگام که پیامبر دست علی ابن ابیطالب را گرفتند و فرمودند : آیا من ولی مومنین نیستم ؟
مردم گفتند : بلی ای رسول خدا
پیامبر فرمودند : من کنت مولاه فعلی مولاه
پس عمربن الخطاب گفت : مبارک باشد بر تو ای پسر ابیطالب مولای من و مولای هر مسلمانی شدی .
پس خداوند نازل فرمود : الیوم اکملت لکم دینکم ،" امروز دینتان را برایتان کامل کردم.
بنابراین اکمال دین بر مسلمین متصور نیست مگر با تعیین شخصی که اسلام را پس از پیامبر تبیین و تنفیذ کند .

(برگرفته از مقدمه منهاج  الصالحین تالیف حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی صفحه 171)

/ 5 نظر / 8 بازدید
الهه

خیلی قشنگ بود آفرین سلام از این همه لطفتون که منو تنها نمی زارین ممنونم قربونتون فعلا [گل]زندگی چیست؟ می خواهم گوسفندی باشم در غروبی بهاری و زندگی را دشتی سبز ببینم . زندگی را آوای نی چوپان بدانم. می خواهم همیشه بهاران ببینم. اما حیف من انسانم و زندگی برایم جای دیگریست![گل]

صادق

سلام مشتاقم که باهات تبادل لینک کنم. لینک من: صداقت/وبلاگی دیگر خبرم کن

حسین نبی زاده اردکانی

عید غدیر مبارک بنام خدا طواف کعبه نمودند و رمی و قربانی به همرهی رسول خدای سبحانی زمان حج به سر آمد تمام شد اعمال روان شدند به سوی دیار و اهل و عیال رسید چون که پیمبر به آبگیر غدیر رسید امر ،پیمبر دمی نما تاخیر به گوش خلق رسان این زمان امانت را اگر چنین نکنی کاستی رسالت را خداست یار تو دارد مصونت از اغیار بداد امر توقّف رسول بر حضّار نمود امر جلو دارها عقب آیند نمود صبر که جا مانده ها به صف آیند بپای منبری از بهر حضرتش کردند سکوت بهر شنود رسالتش کردند برفت بر سر منبر ستود یزدان را بخواند در بر خود یکّه تاز میدان را بگفت مردم من ،حق بداده فرمانم ز بعد خویش علی را وصی خود خوانم هر آن کسی که مرا بهر خود ولی داند بباید اینکه علی را ولی خود داند خداست یار کسانی که یاراو باشند و دشمن است بر آنها که خصم او باشند رسید پیک حق آورد آیه ای اینسان که گشت دین شما کامل از سوی یزدان تمام نعمت من گشت بر شما امروز رضا شدیم بر اسلام ،دینتان امروز

عمادی

سلام دوست گرامی [گل] بسیار جالب و پر محتوا بود [گل] دست مریزاد [گل]